Životní hodnoty a prognóza vztahu


Společné hodnoty jsou jako lepidlo

Naše životní hodnoty jsou vnitřní měna, která rozhoduje o tom, na co se zaměřujeme. Naše hodnoty stojí za každým naším činem, směřováním, či zájmem. Ukazují, co je pro nás v životě nejdůležitější. Ve vztahu působí společné životní hodnoty a směřování jako kvalitní lepidlo. Společné hodnoty nám dávají energii a motivaci k překonávání překážek. Prostě nám to pak stojí za to!

Pár, jehož hodnotový žebříček je velmi rozdílný

Magda a Aleš 

Magda, pro kterou jsou důležité hodnoty: vztah, rodina, osobní růst a život v přírodě chodí s Alešem, pro kterého jsou důležité hodnoty sport, přátelé, zábava a svoboda. Zaujal jí, protože je akční, bojoval o ní a je to prostě správný chlap. Ona se mu líbí, protože je to milá holka, která si na nic nehraje a navíc je krásná. Její životní hodnoty ale Aleš momentálně nesdílí, on chce rodinu až někdy později a do přírody si rád vyrazí spíš na akci s kamarády. Celkově preferuje život ve městě, tam se může bavit podle svého gusta. Ačkoliv jsou do sebe zamilovaní a cítí k sobě přitažlivost, jejich hodnotový žebříček je velmi rozdílný. Aleš je zkrátka městský typ, který potřebuje dost prostoru pro sebe, sport a přátele a netouží s Magdou trávit každou volnou chvíli. Ona ho inspiruje a nechtěl by o ní přijít, ale témata, kterými se ona zabývá, pro něj nejsou nyní moc důležité. 

Prognóza vztahu, jsou-li hodnoty rozdílné

Jak se může z dlouhodobého hlediska takový vztah vyvíjet? Zde jsou čtyři nejčastější scénáře:

1. Láska je mocná čarodějka - partneři se inspirují k vnitřnímu přerodu

V zázračných případech se může se stát, že jeden z partnerů nalezne opravdu zalíbení v hodnotách druhého i když je právě nesdílí. Třeba Aleše zaujme osobní růst a bude se chtít víc rozvíjet. Tím se rozšíří jeho hodnotový žebříček. Třeba přehodnotí i to, jestli chce opravdu žít ve městě nebo v přírodě. Láska je inspirující čarodějka, když se jí otevřeme, jsme schopní se měnit a vyvíjet. 
Nebo si Magda třeba uvědomí, že s dítětem nechce tolik pospíchat a po boku Aleše zažije trochu jiný scénář, než jaký si původně plánovala.
Pokud k takovému vnitřnímu přeorientování partner dozraje přirozeně a je s tím v souladu, stal se takový malý zázrak. Na tuto možnost ale není dobré se spoléhat a doufat, že se partner pod Vaším vlivem změní. Protože aby se to stalo, tak musí mít někde uvnitř už "nastartováno". A Vy pak fungujete jako spouštěč. 

2. Společné kompromisy - partneři si vycházejí vstříc

Často partneři spíš najdou společné kompromisy a střídavě naplňují jeho i její potřeby. Zkrátka každý chvilku tahá pilku. Chvíli to je po jejím (a jede se na chalupu k Magdiným rodičům) a chvíli po jeho (a jede se na akci s Alešovými kamarády). Pokud se umí partneři domluvit a oba mají smysl pro vyváženost, často to funguje velmi dobře. Na určité úrovni v každém vztahu dojdete ke kompromisům. Tato cesta ale není možná ve všech případech. Obzvláště tam, pokud byste museli ustupovat ze svých bytostně důležitých hodnot. To totiž není správné. Nikdo se v tom necítí dobře a neměl by se do toho tlačit!

3. Jednostranný kompromis - jeden partner potlačí sebe sama :-(

Někdy není vzájemné přizpůsobení možné. Třeba právě tehdy když jde o bytostně důležité hodnoty. Třeba když jde o rozdílný životní styl: město versus příroda nebo: „rodina co nejdřív“ versus „rodina co nejpozději“. Tak, jak to má nastavená Magda a Aleš. Co pak? V tom horším případě se jeden z partnerů přizpůsobí, potlačí své potřeby a bude žít tak trochu život toho druhého. Možná to udělá Magda s nadějí, že když bude trpělivá a nebude na Aleše tlačit, tak on časem změní své zaměření (hodnoty) a ona se dočká (dítěte, života v přírodě, apod.). Naplněná v tom ale moc nebude. Takovým postojem si totiž zakládá na typickou „ženskou nespokojenost“. A to se možná nakonec stejně otočí vůči Alešovi. To už záleží na Magdině povaze. Je-li to "hodná holčička" bude se spíš trápit sama a Aleš po 30 letech manželství bude moci říct: "Jsme spolu celý život a všechno je skvělé. Hodíme se k sobě a všechno je podle mých představ. Jen manželka není vůbec šťastná." A Vy už víte proč: Potlačila totiž kvůli němu sebe samu.

4. Partneři se rozejdou - mají jinou cestu

Někdy to chce čas, hrany se obrousí a bytostně důležité hodnoty se přirozeně přenesou i na druhého. Někdy se to ale nestane a oba ve vztahu trpí, protože nemají společné směřování a hodnoty a nechtějí se kvůli druhému měnit nebo přetvařovat. Možná by řekli, že jejich cesty se rozcházejí, nebo že každý chce něco jiného, nebo že jim chybí motivace hledat společnou cestu dál (neboli řešit konflikty vyplývající z rozdílných životních hodnot). Významově by to ale bylo skoro totéž. Takže ačkoliv na začátku mezi Magdou a Alešem byla velká přitažlivost, po nějaké době oba pochopili, že mají jiné životní hodnoty. A pokud by spolu chtěli zůstat, bylo by to na úkor jedno z nich. Pochopili to oba, proto se dokázali rozejít v dobrém a jsou o něco moudřejší.  

Klíč k nalezení vhodného partnera

Znáte-li své nejdůležitější hodnoty a stojíte-li si za nimi už od začátku, můžete předejít mnohému zklamání. Univerzální návod na šťastný vztah samozřejmě neexistuje. Je ale vyzkoušeno, že pokud si najdete partnera a Vaše klíčové hodnoty a pohled na svět se shodují, je to pro Vás oba velmi radostné. Vztah přirozeně plyne a oba se můžete rozvíjet bez výrazných kompromisů.

Proto je dobré znát své životní hodnoty a priority, sestavit si tzv. hodnotový žebříček a vědět, co skutečně chcete. Co si od vztahu slibujete. A nebát se to ukázat. Trvat na tom nejdůležitějším už při výběru partnera. Přitáhnete tak k sobě partnera s větší vnitřní shodou.

Páry, jejichž hodnotový žebříček je v harmonii

 

Magda a Karel

Jaké by to bylo, kdyby Magda potkala Karla, jehož snem je žít na chalupě u lesakutit doma v dílně a užívat si rodinný život? Jeho hodnoty jsou mnohem bližší jejím a pokud mezi nimi přeskočí jiskra, jejich vztah se bude pravděpodobně vyvíjet pro Magdu mnohem dynamičtějším a zajímavějším směrem, než kdyby žila s Alešem ve městě a doufala, že on se třeba jednou rozhoupe...

Aleš a Jana

A jaké by to bylo, kdyby Aleš potkal Janu, která miluje chodit mezi lidi, je sportovně založená a s rodinou fakt nepospíchá? Chce ještě minimálně pár let žít ve městě, protože tady má spousty přátel a také práci, která jí baví. Co když mezi Alešem a Janou přeskočí jiskra a oni si porozumí? Budou si prostě užívat život a nebudou spolu řešit věci, na které je pro oba příliš brzy. Aleš si vydechne a uvolní se, s pocitem, že na sobě nemusí vůbec nic měnit. Jana je z něj nadšená a bere ho přesně takového, jaký je. Wau. To mu dělá dobře!

Co kdyby...

Co kdyby se Magda, Karel, Aleš a Jana ještě neznali a byli ve stejný čas na videoseznamce Světlo Srdce? A po předchozích zkušenostech (nebo po přečtení tohoto článku) by do svých profilů pečlivě vyplnili své životní hodnoty. Magdě by se na první pohled asi líbil Aleš i Karel. Ale po prostudování jejich profilů by v ní začal pracovat její sen o životě v přírodě a vnitřně by jí to táhlo ke Karlovi. Pravděpodobně by si pak vybrala vhodného partnera hned. To je výhoda seznamování s profilem. V běžném životě totiž nechodíme s nálepkami svých hodnot a plánů na čele. A většinou se z pochopitelných důvodů obáváme zeptat hned při prvním setkání našeho protějšku na podstatné věci a plány do budoucna.

Druhý díl tohoto článku >>> zde

autorka článku: Květa Kolouchová


přihlášení zapomenuté heslo