Jak se správně rozhodovat


Asi se shodneme, že je důležité dělat správná rozhodnutí. Taková rozhodnutí, kterých později nelitujeme. Rozhodnutí, která vyjadřují to, kým jsme a co skutečně chceme. Na seznamce Vás čeká celá řada rozhodování: Jak při prohlížení si profilů potenciálních partnerů a rozhodování se pro schůzku. Tak i později při rozhodnutí, jestli chcete začít vztah. Je jasné, že tato rozhodnutí mohou zásadně ovlivnit Váš život. Je jisté, že nikdy nemůžeme dopředu vědět, co nás potká. Když se však rozhodujeme v souladu se sebou, nalezení toho pravého partnera je mnohem jednodušší. 

Jak se správně rozhodovat?

Jak poznám, kdo je pro mě ten pravý?
Než nastíním základní modely rozhodování, pokuste se na chvíli zamyslet a odpovědět si na tyto otázky:

  • Rozhoduji se rychle nebo spíš pomalu?
  • Jednám spíš racionálně nebo iracionálně?
  • Jsem váhavý/á a nerozhodný/á a trvá mi déle než se rozhodnu? Nebo spíš jednám spontánně?
  • Řekl/a bych o sobě, že jednám intuitivně?
  • Jdu na to víc hlavou nebo se to snažím procítit víc srdcem? Kombinuji více způsobů rozhodování?
  • Naslouchám svému vnitřnímu vedení? Co se mi při rozhodování osvědčilo? 

Rychlé rozhodování – následování instinktu a intuice

Adam si prohlíží video-profily. Klikne na profil Eriky a udělá velmi rychlé rozhodnutí, na základě intuitivního vhledu nebo instinktu. Prostě uvnitř sebe ví: ano, tu ženu chci poznat víc. Tečka. Přitom Erika není vyloženě modelka. Adamovi se však takovéto instinktivní rozhodnutí mnohokrát vyplatilo a funguje mu to tak.

Rychlé rozhodnutí na základě vytříbené intuice nebo instinktu je správné pro zhruba polovinu lidí na světě. Nesmí to být ale hlavové, mentální rozhodnutí. Ve hře musí být něco víc, než jen hlava. Je třeba, aby tam bylo srdce, intuice, energie, instinkt... Takže hlavní úkol lidí s rychlým rozhodováním je umět rozlišit hlavu od jejich skutečné vnitřní autority (= intuice či instinktu). Více se o tomto způsobu rozhodování dozvíte v článku: Rychlé rozhodování pomocí instinktu a intuice

Pomalé rozhodování – čekání na emoční jasno

Eva prochází video-profily a fotky potenciálních partnerů. Nespěchá. Pročítá si jejich hodnoty, jak si představují ideální partnerku a nechává to na sebe působit. Všímá si toho, co cítí. Dává prostor i jemným vjemům a pocitům.
Je tu několik mužů, kteří jí opravdu zaujali. Pro dnešek je toho už ale dost a potřebuje čas nechat vše strávit. Vypíná počítač a jde spát. Druhý den má trochu jinou náladu. Všímá si, jak se cítí a jestli na některého z nich myslí. Odpoledne opět otevře vybrané profily a znovu si je pročítá a prohlíží. To, co jí včera připadalo skvělé, dnes vidí trochu z jiného úhlu pohledu. Všímá si i jiných věcí. Není si úplně jistá, komu z nich napsat a tak si dává na čas. Možná i proto, že by byla jako žena radši, kdyby jí některý z mužů oslovil jako první. Nakonec dá na svůj pocit a napíše krátký vzkaz třem z nich.


Pomalé rozhodování na základě měnících se a zrajících pocitů, je správná cesta pro zhruba druhou polovinu populace. Často to o sobě nevědí a považují sami sebe za nerozhodné. Takovému člověku prostě chvíli trvá, než v něm rozhodnutí dozraje. Tato přirozená autorita se odborně nazývá „emocionální vlna“. Způsobuje, že se člověk ohledně nějakého rozhodnutí cítí nejistě. Chvíli to cítí tak a chvíli zase jinak. Něco ve stylu: „líbí/nelíbí, chci/nechci, já teď nevím...“ Emocionální vlna vyžaduje od svého majitele trpělivost a schopnost počkat si na „emocionální jasno“. Všimněte si, že ani zde nehovořím o mentální, hlavové, či racionální cestě. Není to o racionálním zvažování. Je to spíše o pocitu, který zraje, mění se, vlní se a po nějaké době se usadí. Až potom člověk ví, jak se ohledně dané věci celkově cítí. To může trvat dny či týdny. U životních rozhodnutí i měsíce. Rozhodnutí jít, nebo nejít na schůzku zabere řádově spíše dny. Ale určitý druh nejistoty může v člověku zůstávat i pak. To je v pořádku a určitá váhavost k tomu patří. Osobně jako autorka tohoto článku, mám právě tuto vnitřní autoritu. Mám emoční vlny, takže vím jaké trápení to může být, když to o sobě ještě nevíte a neumíte s nimi zacházet. Paradoxně můžete mít tendenci dělat "zbrklá" rozhodnutí a později jich litovat. Více se o tomto způsobu rozhodování dozvíte v článku: Pomalé rozhodování s emoční vlnou.


Hlava nebývá při rozhodování dobrým pánem

Spíš to komplikuje. Hlava často řeší to, co hlavou vyřešit nejde. Neříkám, nepoužívejte hlavu. Jen jí nenechte moc mluvit do rozhodování srdce. Vybrat si totiž partnera pouze hlavou, není šťastná volba. Něco tam pak chybí. Navíc rozhodnutí udělaná spíše hlavou, mohou být motivována touhou po jistotě, či přijetí druhými. Nebo starými přesvědčeními a strachy, které nás už nevyjadřují.
Asi už víte, že pokud jdete životem převážně rozumovou cestou, necítíte se plně spokojení a naplnění. Hlava možná říká ano, ale něco ve Vás ví své. Hlava samotná nám totiž nepomůže ke správnému rozhodnutí. Ta umí věci promýšlet, organizovat a komentovat. V ideálním případě tvořivě vizualizovat. Ale ve své překomplikovanosti necítí, co je pro nás skutečně dobré a pro naši energii žádoucí.
Chcete pro sebe udělat něco dobrého? Neberte svou hlavu tak vážně a nevěřte každé myšlence, kterou máte. Najděte rovnováhu mezi citem a rozumem. Objevte svoji skutečnou vnitřní autoritu pro rozhodování a řiďte se jí při hledání svého partnera!

Jak Vám funguje rozhodování?

a/ Spíše rychle (intuitivně nebo instinktivně)
b/ Spíše pomalu (nechat dozrát emocionální vlnu)
c/ Nevím
d/ Jinak


 

Už znáte svou vnitřní autoritu?

Jestli Vám na sobě záleží a chcete svůj život rapidně zlepšit, tak to zjistěte. Prozkoumejte sami sebe a uvědomte si, jak jste se v minulosti rozhodovali a kam to vedlo. Doporučuji Vám svou zkušenost zkonfrontovat s výsledkem Vaší human design mapy. Můžete si ho nechat od Aleny z našeho týmu (zdarma) poslat s pár vysvětlivkami k tomu. 
Human design je systém, který se velmi podrobně zabývá tématem rozhodování. Z Vašeho data, času a místa narození se vytvoří mapa, která určuje jaká je Vaše vnitřní autorita pro rozhodování. Okamžik Vašeho narození je neměnný, proto i Vaše mapa (ať už astrologická, numerologická nebo human-designová) je statický popis Vašich tendencí a potenciálů. Ty můžete v průběhu života poznat, rozvíjet a naučit se je více využívat. Ta základní nastavení darů a tendencí však zůstávají. 
Všechny tři zmiňované systémy nabízejí možnost jít do neskutečných hloubek, ale současně dokáží nabídnout shrnutí toho nejpodstatnějšího, jako základní návod na cestu života.
Existuje více variant autentického rozhodování, tři nejzákladnější jsme popsali v tomto článku (emocionální vlna, sakrální zvuk a intuice). Platí zhruba na 95% populace. Existuje však i několik výjimek a málo častých verzí. Dalším faktorem je to, že se základní varianty mohou vzájemně kombinovat. Jedna však zůstává téměř vždy stěžejní. V konečném výsledku existuje zhruba deset nuancí. Osvědčuje se ale znát a respektovat svou stěžejní vnitřní autoritu.


CHCI KLÍČ K ROZHODOVÁNÍ

 

Přeji Vám příjemné rozhodování v souladu se sebou a nalezení toho pravého partnera pro Vás!

autorka článku: Květa Kolouchová


Podrobnější informace najdete v článcích:

Pomalé rozhodování s emoční vlnou
Rychlé rozhodování pomocí instinktu a intuice 

 


přihlášení zapomenuté heslo