Jak se nahrát na video a být s tím v pohodě

 

 

Špatná zpráva

Smiřte se hned na začátku s tím, že každé video sebe sama, které kdy nahrajete, byste zcela jistě mohli nahrát lépe. Pomůže Vám to. Pustíte se do toho snáz.
Vězte, že mít na začátku strach a být nervózní, je normální. Každý chce působit přirozeně a dobře. Ale i strach a tréma mají svou zdravou míru. Mělo by je vyvážit sebepřijetí a nadhled s trochou humoru. Zcela postačí, že Vás povede Váš odhodlaný záměr najít vhodného partnera.

5 tipů jak se při natáčení sebe sama na video cítit v pohodě

 

Tip 1 - Motivace a bezpečí

Ujasněte si proč to děláte, co Vás motivuje a soustřeďte se na výsledek. Díky video profilu možná objevíte svého životního partnera. Krátkým videem vyšlete do světa své přání, je to tvůrčí akt a ten nezůstane bez odezvy.
Líbit by se Vám mohlo také to, že jste v bezpečném prostoru: Váš video profil uvidí jen lidé se stejným záměrem. Lidé, kteří stejně jako Vy chtějí najít vhodného partnera a dali si tu práci natočit se na video. Díky tomu, že natočíte své video, uvidíte videa všech ostatních.

Otázky pro Vás:
Chci najít vhodného partnera? 
Chci vidět video profily ostatních účastníků?
Jsem ochoten pro to něco udělat? 

 

Tip 2 - Sebepřijetí a zdravá sebeláska

Pokud se máte rádi, jste schopní se nahrát na video, kouknout se na to a být v pohodě. Když to není dokonalé, nevadí. Prostě se nahrajete znovu. Uvidíte, že je to rozvíjející se proces, ve kterém budete časem stále lepší. Nikdo není dokonalý hned, všichni se vyvíjíme. Přijímejte sami sebe takové jací jste. Svoji vizáž, svůj hlas, svůj projev. Nepodceňte tuto možnost. Je to ten nejdůležitější bod ze všech. Sebepřijetí a sebeláska je totiž základ. Nemůžete čekat, že to druzí udělají za Vás. Neudělají. Žádný princ na bílém koni nepřijede, pokud se nebudeš mít ráda. Žádná dokonalá žena nezpůsobí, že se budeš cítit skvěle, když sám sebe nepřijímáš. Není to možné. Takhle to funguje jen ve filmech a romantických iluzích. První osoba, která Vás má mít ráda a přijímat Vás takového jaký jste, jste Vy sami. Nahrát se na video je test toho, jestli se skutečně přijímáte. Vytvořit si na seznamce video profil je pro mnohé maturita v sebelásce. Pokud se máte rádi, jste pro druhé jako magnet. Pokud sami sebe odmítáte, jak můžete chtít, aby Vás někdo miloval? Opravdu chcete po někom jiném něco, čeho sami nejste schopni? Víte, láska je dar a požehnání. Když nás má někdo rád, tak nás svojí láskou inspiruje k většímu sebepřijetí a sebelásce, ale alespoň malý základ sebelásky si musíme vytvořit sami. Pak se věci mohou pohnout rychleji tím dobrým směrem. 

Otázky pro Vás:
Umím sám sobě do zrcadla říct něco hezkého a myslet to vážně? Smýšlím o sobě pozitivně? 
Když se na sebe podívám, vidím také svoje přednosti a klady?
Mám se rád/ráda? Chci se mít rád/a?

(Poznámka: Cítíte-li že chcete zvětšit lásku k sobě, navštivte on-line kurz: Najít partnera - zabýváme se tam tím)


Tip 3 - Sebevědomí, přirozenost a upřímnost

Pokud si před natáčením videa nevěříte a máte o sobě pochybnosti, zhluboka dýchejte, uvědomte si své přednosti a to, co chcete. Zdravé sebevědomí vychází se skutečného sebepřijetí a znamená to být si vědom sebe a svých skutečných kvalit. Nemluvím tu o přehnaném sebevědomí typu "mistr světa amoleta" - to naopak vychází ze slabého kontaktu se sebou samým a následné kompenzace. Arogance není zdravá. Stejně tak není zdravé sebepodceňování. Jsou to dvě strany jedné mince s názvem "nejsem dost dobrý/á". Při sebepodceňování člověk té lži, že "není dost dobrý", uvěřil a mlátí se tím o hlavu. Při aroganci zase člověk ten pocit sám sobě zastřel a nevědomě druhým předstírá opak.

Zdravé sebevědomí znamená být autentický, být sám sebou, přirozený. Pak člověk nemá potřebu cokoliv komukoli dokazovat. A to bez trocha sebepoznání a sebepřijetí nejde. Mám-li zdravé sebevědomí, mám také odvahu vystoupit z komfortní zóny a dělat věci, které jsem nikdy nedělal. Vím, že nemusím být dokonalý, abych mohl jít do akce. Partnerství sebou nese mnohem větší zkoušky odvahy než si stoupnout na chvíli před objektiv, nemyslíte? Takže při natáčení svého video profilu se opřete o upřímnost a přirozenost. Zklidněte se a buďte sami sebou. Zkrátka si na nic nehrajte. Pokud Vám to pomůže, natočte třeba jen video dlouhé 10 sekund: pozdrav, jméno a věta, že hledám partnera. Tečka. Až budete zkušenější, nahrajete si třeba delší a květnatější video profil. Pro začátek je i 10 vteřinové video dost dobré. 

Možná by Vám také pomohlo udělat si kotvu na sebevědomí, je to užitečná pomůcka z NLP (neurolingvistického programování) určená k tomu, aby se člověk dokázal spojit s danou kvalitou, když jí potřebuje. Osvědčila se už tisícům lidí. Naučím Vás jí. Členové naší seznamky se statusem plná práva najdou kompletní návod jak si posílit sebevědomí pomocí kotvy v sekci bonusy.

Otázky pro Vás:
Přijímám se takový/á jaký/á jsem?
Jaké jsou mé kvality, co umím, v čem jsem dobrý/á?
Kdy a kde se cítím sebevědomě? Můžu ten pocit přenést před kameru?


Tip 4 - Dobré vnitřní naladění

Vážně - nevážně: Aniž bychom si toho byli vědomi, asi všichni hledáme tu správnou vyváženost mezi tím brát natáčení video profilu vážně a nebrat to tak vážně. Pokud jste příliš vážní a máte strach udělat chybu, podívejte se na to z nadhledu - vlastně skoro o nic nejde, ne? Když se to nepovede (a málokdy se hezké video povede natočit hned na poprvé) tak to smažete a zkusíte to znovu.
Pozitivní emoce:  Natáčejte se na video jen, když jste v dobrém vnitřním rozpoložení, protože pak dáte do svého vzkazu dobrou energii. Negativní emoce jako smutek, vztek, zklamání jsou sice v určitých chvílích v pořádku, ale na video do seznamky nepatří, nepomohli by Vám přitáhnout si ideálního partnera. 
Tip na dobré naladění: Někomu se osvědčuje se před natáčením několikrát zhluboka nedechnout, pomůže to nabrat energii a vnitřně se zklidnit. Někdo se chvíli "ksichtí", šklebí a směje, uvolní se tím nálada i svaly v obličeji. Další tip je si před natáčením dynamicky zatancovat na svojí oblíbenou písničku, pak se na chvilku zklidnit, usmát se a začít.

Otázky pro Vás:
Můžu natáčení sebe na video brát s nadhledem?
Jsem v pohodě s tím, že se to možná povede až poněkolikáté a pár videí před tím smažu? 
Co mi pomáhá se dobře naladit?

 

Tip 5 - Jasné sdělení  

Trocha improvizace a spontánnosti neuškodí, nicméně mějte jasno v tom, co chcete sdělit. Pokud Vám to pomůže, napište si pár bodů. Neosvědčuje se však trénovat si dopředu celé věty slovo od slova. To fakt spíš nedělejte. Poradil mi to i profík na kurzu "Jak vystupovat před kamerou" a musím to jen potvrdit. Tip, co říci, najdete v článku Váš ideální video profil. 
Mluvte nahlas (působí to více energicky). Nemluvte příliš rychle, ani příliš pomalu a dělejte občas mezery mezi větami - stihnete se díky tomu zhluboka nadechnout, zklidnit a zkoncentrovat :-). Když se párkrát natočíte a uvidíte to, tak sami odhadnete, jestli svůj projev potřebujete zpomalit a zklidnit nebo naopak oživit a energetizovat.

Otázky pro Vás:
Vím, co chci na videu říct?
Mám raději spontánní improvizaci, nebo strukturu a plán?
Potřebuji mluvit klidněji, nebo více energicky?

"Opusťte dokonalost, přátelé"

Žádný žijící člověk na planetě není dokonalý. Každý je prostě takový jaký je. Dokonalost znamená dokončený (dokonaný). Dokonalá je tedy jen minulost a dokud žijeme, tak nic není dokončeno. Žijeme v přítomnosti a ta se neustále mění a vyvíjí. Váš budoucí partner také není dokonalý, ale neustále se mění a vyvíjí. Opusťte dokonalost přátelé. Smiřte se nejen s tím, že každé video, které kdy nahrajete, by šlo nahrát lépe, ale i s tím, že každé video, které smažete obsahuje pravděpodobně i nějaký dokonalý moment, který nepoužijete. Natáčení se na video se tak stává velkým uměním nelpění, což je skvělá příprava na partnerský vztah. Díky nelpění na dokonalosti nakonec dáte na svůj profil i video, které je prostě takové jaké je. Důležité je, aby Vás vyjadřovalo a měli jste z něj dobrý pocit. Věřte tomu, že natočit krátké (třeba jen několika vteřinové) video je jednodušší, než si teď myslíte. Jako ostatně všechno, z čeho máme strach dopředu. 

P.S. A možná je to s tou dokonalostí ještě jinak. Dokonalost je vlastně všude a ve všem. I v tom, že se nám něco nedaří hned. A nejdokonalejší na tom všem je, že jste-li připravení, tak brzy najdete vhodného partnera! To Vám přejeme!
Hodně štěstí při natáčení a mějte se rádi :-).

autorka článku: Květa Kolouchová
 


přihlášení zapomenuté heslo