Hodíme se k sobě?

 

Chtěli byste poznat, kdo se k Vám hodí? V tomto článku se na toto téma podíváme celistvě a z nadhledu. Možná si při tom víc ujasníte, na jaká kritéria se při hledání partnera zaměřit. Nebudu Vám zde nabízet žádné zaručené tipy a kombinace, nýbrž Vás povedu k vlastnímu vnímání a úsudku. Pocit, že se k nám někdo hodí, je totiž značně subjektivní a vychází z našich zkušeností a následných preferencí.
Je známo, že v partnerství chceme přirozeně sdílet a naplňovat své fyzické, emoční, mentální a duchovní potřeby. Z těchto čtyř rovin osobnosti lze vykouzlit tři oblasti, na kterých ve vztahu opravdu záleží.

 1. Přitažlivost 

Fyzická přitažlivost by ve vztahu neměla chybět. Bez vzájemné přitažlivosti raději partnerský vztah ani nezačínejte.
Obecně by se dalo říci, že muži a ženy zakládají přitažlivost na jiných kritériích. U ženského principu vychází přitažlivost více z emocionální přitažlivosti, blízkosti, intimity a pocitu bezpečí a až potom přechází
v přitažlivost sexuální. U mužského principu je to spíše naopak. Na začátku je to více fyzická záležitost, která může otvírat emoce a srdce. Sexuální přitažlivost a zamilovanost je počáteční semínko, z kterého se může rozvíjet láska. Na naší seznamce máte nástroje (foto, video, postava...), které Vám pomáhají odhadnout, dřív než půjdete na schůzku, jestli Vám druhý po fyzické stránce vyhovuje.

2. Komunikace

Harmonická komunikace je ve vztahu důležitá. Na rozdíl od přitažlivosti je ale spíše založena na podobnosti a pochopení než na polaritách. Většinou jde totiž o záležitosti společných zájmů a směřování, pohledů na život, či podobných temperamentů. Je-li ve vztahu žena ženou a muž mužem, je důležité, aby chápali a respektovali rozdílnost mezi mužským a ženským principem. Jinak hrozí, že si nebudou po stránce komunikační příliš rozumět. Dobrá zpráva je, že pokud oba partneři chtějí, komunikace se dá časem vylepšovat. Jak se Vám s druhým komunikuje, zjistíte na seznamce už při psaní zpráv. Opravdu si to ale ověříte až při osobním setkání v praxi. 

3. Pohled na život 

Je krásné potkat někoho, kdo má podobnou filosofii či životní styl. Vzájemně se pak na své cestě podporujete. Životní styl a hodnoty totiž ovlivňují v našem životě téměř vše. Mohou se sice u člověka časem měnit, ale není to jisté. Čím je člověk víc sám sebou (a také čím je starší a zkušenější), tím vyhraněnější obvykle bývá. Zda máte s někým podobnou cestu, můžete odtušit dopředu podle některých kritérií. Třeba podle životních hodnot. Na toto téma doporučuji článek: Životní hodnoty.

Harmonie je možná

Harmonická partnerská láska v sobě ideálně obsahuje všechny tyto oblasti. Dopracovat se k tomu je možné. Je však důležité si na tuto cestu vybrat dobrého partnera. Proto tolik doporučujeme ujasnit si sám v sobě žebříček životních hodnot a napsat do profilu představu o budoucím partnerovi či partnerce. V tom podstatném byste měli mít jasno už na začátku.

Co když jedna oblast ve vztahu neladí?

Pokud se to stane (a ono se to skoro vždy stane), tak je možné a žádoucí na tom pracovat. Každý vztah má své slabší místo. Díky to mu se také vyvýjíme a rosteme. Možná jste to zažili sami: S někým si skvěle rozumíte a máte podobný pohled na věc (komunikace a životní hodnoty), ale není mezi Vámi to jiskření (fyzická či emoční přitažlivost). Někde je zase hodně vášně (přitažlivost), ale chybí společné směřování (pohled na život). Nebo je ve vztahu hodně hádek a neschopnost se domluvit (komunikace). Život a vztahy nás nejen povzbuzují a naplňují příjemnými pocity, ale také vyzývají naše slabá místa! Dobrá zpráva je, že téměř na všech oblastech se dá pracovat.


Kritéria výběru

Díky údajům v profilu, můžeme alespoň trochu odhadnout, jestli se k nám druhý potenciálně hodí.
Víte už, která kritéria jsou pro Vás důležitá a která pro Vás nehrají velkou roli?

Foto/video - Každý profil na naší seznamce obsahuje fotku. Jak se říká: foto napoví. Fotka ale může být někdy dosti zavádějící. Proto je daleko přesnějším identifikátorem video. Video je skvělé, protože přitažlivost a sympatie nejsou jen vizuální záležitostí. Důležitý je i hlas. Hlas dokáže vykouzlit sympatii a nebo naopak. Zvuk a barva hlasu totiž o druhém hodně vypovídá. Dobře si pamatuji, jak se mi na střední škole ve vteřině přestal líbit můj idol, když dočasně přišel o hlas (o hlubší frekvence v něm). Video navíc ukáže většinou i gesta, pohyby a dá vzniknout celkovému pocitu. Skrze video se zkrátka na druhého dokážete mnohem více naladit.

Výška Je dobré mít jasno předem. Já jsem například typ ženy, která má ráda, když je partner vyšší. Ale není to pravidlo pro každého. Důležité je vědět, jak to máte Vy a co vyhovuje Vám.

Postava V seznamce jsme zvolili tři kategorie: štíhlá, v normě a silnější. Zařadit se do jedné z nich je z mého pohledu trochu komické a často nepřesné, ale malý přehled a představu to druhému člověku dá. Co si budeme povídat, ideální je být se svou postavou spokojený a přijímat se. Pak tuto kategorii vyplníte a neřešíte to. 

Věk S věkem je to ošemetné. Někdo řeší dilema, jestli říct pravdu, nebo si ubrat. Jiný zase v jaké věkové kategorii partnera hledat... To může být trochu obtížné, protože každý je tak starý, na kolik se cítí a nakolik žije zdravě a pečuje o sebe. Znám muže, co ve svých 50 ti letech vypadá a má kondici na 35, a jiného, co naopak ve svých 35 letech vypadá na 50. A pak babo raď. 

Vzdělání - Co myslíte, hraje vzdělání ve vztazích důležitou roli? Možná, že vysokoškolská profesorka ocení muže s rozhledem... A možná, že v dnešní době je úplně jedno, jestli máte střední, nebo vysokou školu. Pro zjednodušení Vašeho hledání jsme některé kategorie propojili. Můžete třeba hledat středoškoláky, bakaláře a vysokoškoláky současně. Je to jen na Vás a Vašich preferencích.

Znamení - Myslím si, že hledat partnera podle znamení je holý nesmysl. Neboť to jací jsme, ovlivňuje mnohem více vlivů, než v jakém znamení bylo Slunce v okamžiku našeho narození. Přesto jsme toto kritérium pro milovníky astrologie zařadili. Nedá se totiž úplně popřít, že Sluneční znamení do jisté míry formuje náš charakter. A zkušenost, že znamení stejného živlu, nebo sextilová znamení si více rozumí, je praxí vyzkoušená. O této problematice hlouběji pojednává článek Znamení a vztahy.

Typ vztahu - Hledáte životního partnera pro založení rodiny? Pak se nezabývejte lidmi, kteří hledají flirt a otevřený vztah. Ušetřete si čas, máte jinou cestu.

Děti - Je dobré mít jasno, jestli děti chcete, nebo jste tomu alespoň otevření. Pokud 100% víte, že děti chcete, nescházejte se s člověkem, který 100% ví, že děti nechce. A naopak. Zkrátka máte jinou cestu. Ušetřete si čas a zklamání.
Pokud už děti máte a hledáte partnera, potřebujete někoho, kdo je s tím v pohodě. Nesnažte se to nijak zakrýt. Existují lidé, kteří partnera s dětmi rádi přijmou za své.
Pokud nechcete vztah s někým, kdo dítě už má, nezačínejte ho.
Vím, že tyto rady zní jednoduše (a také jednoduché jsou), divili byste se však, kolik lidí tato základní fakta přehlíží a zakládá si na "neřešitelné" problémy v budoucnosti.

Hodnotový žebříček - Myslíte-li to se seznámením vážně, vyplňte si žebříček životních hodnot, které jsou pro Vás ve vztahu důležité. A samozřejmě studujte hodnoty potenciálních partnerů. 

Dan vyplňoval do svého profilu životní hodnoty. Uvědomoval si, že s každou další vyplněnou a popsanou hodnotou se zužují jeho šance... Současně mu ale bylo jasné, že žena, která ho "vezme" takového jaký je, je potenciálně vhodná a zajímavá partnerka. Když profil kompletně vyplnil, cítil, že všechno podstatné tam zkrátka je. A teď se děj "vůle Boží" :-)

Jak jsem říkala, čím více jsme sami sebou, tím vyhraněnější jsme. Už se k nám asi nehodí každý, ale když najdeme toho vhodného, život se stává radostí.

Kuřák/nekuřák - Kuřáci nic neřeší, nekuřáci řeší. My nekuřáci většinou preferujeme také nekuřáky. Je to tak trochu životní styl. Normální je totiž nekouřit. A když už kouřit, tak Nirdoshky - ajurvédské bylinné cigarety s léčivým účinkem:-).

Mé představy o partnerovi - Toto je volná disciplína, kde se můžete v tom dobrém slova smyslu vyřádit. Rozhodně něco napište. Třeba jednu větu. Směřujete tím energii a dáváte vodítko druhému. Sami si vše ujasníte a o tom to je.

Bydliště - Hledat můžete podle okresů či krajů. V Čechách nebo Slovensku, dokonce na všech kontinentech. Můžete dokonce zadat dvě bydliště, pokud třeba někde studujete a někde jinde žijete. Já osobně bych se v mládí při hledání partnera nenechala omezit místem bydliště. Ale každý jsme jiný, a najít si někoho z okolí je vlastně velmi praktické.

Stav - Tato kategorie mi přijde skoro zbytečná... i když. Co když je někdo ženatý a přizná to? Asi jsem naivní, že? Chci věřit, že ne. 
A nebo třeba: záleží vůbec někomu na tom, jestli jsem svobodná nebo rozvedená? Pokud nám zkušenosti napoví jinak, můžeme tuto kategorii v budoucnu zrušit.


Pamatujte na to, že všechna kritéria a hodnoty slouží především k tomu, abyste následně měli z čeho vybírat.
Pokud někdo splňuje Vaše preference, tak mu to dejte vědět. Když dojede na osobní setkání, zkuste na chvíli "pustit hlavu" a naslouchat více svému srdci. Na toto téma doporučuji také článek Jak se správně rozhodovat

autorka článku: Květa Kolouchová


přihlášení zapomenuté heslo